Duboki hemijski piling lica: Sve što treba da znate

Tašnica Blog 2024-04-25

Sve što treba da znate o dubokim hemijskim pilinzima lica, tretmanima za hiperpigmentaciju i negu kože nakon zahvata

Duboki hemijski piling lica: Proces oporavka i saveti za njegu

Šta je duboki hemijski piling?

Duboki hemijski piling je intenzivan dermatološki tretman koji koristi fenol za odstranjenje oštećenih slojeva kože. Histološke analize pokazuju da se koža počinje obnavljati već nakon 7 dana, sa restruktuiranjem čak i u dermisu - dubokom sloju kože. Nakon potpunog zarastanja, ten postaje izuzetno ravnomernog izgleda.

Za razliku od nekih drugih tretmana, ovaj postupak ne uništava melanocite - ćelije koje proizvode pigment, već stimuliše njihovu regeneraciju. Efekti su vidljivi i nakon 20 godina.

Priprema za tretman

Pre zahvata neophodno je obaviti sve preglede i biti mentalno stabilan. Pacijenti sa hroničnim bolestima kao što su dijabetes ili srčane bolesti moraju imati dobro kontrolisano stanje. Ako ste ikada imali herpes, potrebno je uzeti antivirotike kao profilaksu.

Za one koji su koristili izotretinoin (lek za akne), mora proći najmanje godinu dana od prestanka terapije pre ovog pilinga.

Tok postupka

Tokom tretmana pacijent je pod opštom anestezijom. Kontinuirano se prati stanje disanja i rad srca, jer fenol može biti kardiotoksičan. Klinika mora imati dobru ventilaciju zbog potencijalno štetnih fenolnih para.

Sam postupak traje oko sat vremena. Nakon obrade, lice se oblaže zavojima sa cinkom, što ograničava pokrete i izgleda poput gipsa.

Period oporavka

Oporavak je dugotrajan i zahteva pažljivu negu:

  • Prvih 7 dana intenzivnog nadzora i tretmana antisepticima
  • Dve nedelje crvenila, oteklina i krvarenja
  • Potpuni oporavak može trajati do dva meseca

75% fenola se odmah apsorbuje kroz kožu u krvotok, što zahteva dodatno praćenje tokom zahvata.

Posle tretmana

Nakon pilinga neophodno je:

  • Strogo izbegavati sunce - naročito svetle osobe ne smeju na sunce godinama
  • Intenzivno negovati kožu kao osetljivu bebinu kožu
  • Očekivati moguće pojave milijuma (sitnih belih čvorića) nakon 6 nedelja

Hiperpigmentacije i melanin

Problemi sa pigmentacijom su kompleksni i zahtevaju napad na više frontova. Efikasne supstance se mogu podeliti po mehanizmu dejstva:

  1. Ćelijski nivo - pre sinteze melanina: tretinoin, N-acetil glukozamin, kalcijum pantetein sulfonat
  2. Inhibicija tirozinaze: hidrohinon, azelainska i kojna kiselina, butil rezorcinol, resveratrol, arbutin, cimetna kiselina
  3. Reduktaze - sprečavaju oksidaciju melanina: askorbinska kiselina, glutation, alfa-tokoferol, tioctna kiselina
  4. Ubrzanje obnove ćelija: mlečna, retinoidna, glikolna, mandelinska i laktobionska kiselina

Prirodni retinoidi i njihova efikasnost

Mnogi proizvodi tvrde da sadrže "prirodne retinoidne analoge", ali njihov efekat ne može se porediti sa pravim retinoidima. Biljni ekstrakti mogu biti korisni za negu kože, ali ne pružaju isti efekat kao farmaceutski retinoidi.

Salicilna kiselina u kućnoj negi

Za kućnu upotrebu, salicilna kiselina se najbolje rastvara u etanolu ili propilen glikolu. Optimalne koncentracije za početnike su 2-3%, dok iskusni korisnici mogu ići do 15-20%. PH vrednost preparata je ključna za njegovu efikasnost.

Važno je napraviti razliku između preparata koji se ispiru (kao piling) i onih koji ostaju na koži (kao serumi ili kreme).

Zaključak

Duboki hemijski piling je ozbiljan dermatološki zahvat sa dugim periodom oporavka, ali sa izuzetnim rezultatima. Za blaže oblike eksfolijacije, AHA i BHA kiseline nude dobre rezultate uz manji rizik i kraći oporavak. Ključ uspeha leži u pravilnoj pripremi, stručnom izvođenju i disciplinovanoj posleoperativnoj nezi.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.