HPV Virus, Kondilomi i Vakcine: Sve Što Treba da Znate
Sveobuhvatan vodič o HPV virusu, kondilomima i vakcinama protiv raka grlića materice. Simptomi, lečenje i prevencija u jednom mestu.
HPV Virus, Kondilomi i Vakcine: Sve Što Treba da Znate
Šta su kondilomi i kako se prepoznaju?
Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, su posledica infekcije humanim papiloma virusom (HPV). Ove neprijatne tvorevine se javljaju u genitalnoj regiji, a mogu zahvatiti vaginu, anus, penis ili testise. U retkim slučajevima mogu se pojaviti i u ustima kao posledica oralnog seksa.
Kondilomi se manifestuju kao mekane, izdužene tvorevine beličaste ili ružičaste boje, često sa karfiolastom površinom. Kod žena se najčešće nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, dok kod muškaraca se pojavljuju na prepucijumu, frenulumu ili otvoru uretre.
Dijagnoza i diferencijalna dijagnoza
Postavljanje tačne dijagnoze može biti izazovno. U nekim slučajevima se kondilomi mogu pogrešno dijagnostikovati kao polipoza koja nastaje zbog povećanog lučenja vaginalnog sekreta. Zbog toga je važno tražiti drugo, pa čak i treće mišljenje pre nego što se započne sa terapijom.
Vreme inkubacije od trenutka infekcije do pojave bradavica može varirati od mesec dana do godinu dana. HPV se prenosi seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože, kao i sa majke na dete tokom porođaja.
Lečenje kondiloma
Postoji više metoda lečenja kondiloma, uključujući:
- Krioterapiju (zamrzavanje tečnim azotom)
- Laser terapiju (posebno efikasna za unutrašnje kondilome)
- Primenu lokalnih sredstava kao što su podofilotoksin ili trihlorsirćetna kiselina
- Hirurško uklanjanje
Važno je napomenuti da nijedna od ovih metoda ne eliminiše virus iz organizma, već samo uklanja njegove vidljive manifestacije. Nakon terapije, virus ostaje u organizmu u latentnom stanju, i može doći do recidiva.
HPV i rak grlića materice
Postoji preko 80 tipova HPV virusa, od kojih većina ne predstavlja ozbiljnu opasnost. Međutim, tipovi 16, 18, 31 i 45 mogu dovesti do razvoja raka grlića materice. Ovi virusi izazivaju ravne, skoro nevidljive bradavice koje se mogu transformisati u maligne promene.
Svakog dana u Srbiji jedna žena umre od raka grlića materice, a godišnje se otkrije 1.400 novih slučajeva. Ova bolest je na drugom mestu po učestalosti uzroka smrti žena širom sveta.
Prevencija: Vakcine protiv HPV-a
U Srbiji su dostupne dve vakcine protiv HPV-a - Cervarix i Gardasil. Ove vakcine deluju na kancerogene tipove HPV virusa i blokiraju njihovo dejstvo. Preporučuje se devojkama u dobi od 9 do 26 godina, a najveći efekat imaju kada se prime pre prvog seksualnog odnosa.
Vakcinacija se obavlja u tri doze, sa intervalima od dva i šest meseci nakon prve doze. Iako u mnogim zemljama vakcine spadaju u obavezne, u Srbiji se još uvek ne finansiraju iz budžeta i moraju se kupiti u slobodnoj prodaji.
Zaključak
HPV virus i kondilomi predstavljaju ozbiljan zdravstveni problem, posebno zbog povezanosti sa rakom grlića materice. Ključna je rana dijagnoza i pravilno lečenje, kao i prevencija kroz vakcinaciju. Važno je obratiti pažnju na sve promene u genitalnom području i uvek konsultovati više stručnjaka pre donošenja bilo kakvih odluka o terapiji.