Prirodni načini za negu i zaštitu biljaka

Tašnica Blog 2024-06-05

Praktični saveti za negu biljaka i cveća u domu i bašti. Saznajte kako da koristite prirodne preparate za zaštitu i ishranu biljaka.

Prirodni načini za negu i zaštitu biljaka

Biljke su živ organizam koji zahteva pažljivu negu i adekvatnu ishranu. U ovom članku ćemo vam predstaviti neke od najefikasnijih prirodnih metoda za zaštitu i unapređenje rasta biljaka.

Kopriva kao prirodni insekticid i đubrivo

Odstajala voda sa koprivom je izuzetno efikasna u uništavanju štetočina u zemlji poput bubica i crvića. Istovremeno, ovaj preparat služi kao odlična prirodna ishrana za biljke. Kada biljku zalijete vodom sa koprivom, možete očekivati bujan rast.

Pepeo iz cigareta kao zaštita od štetočina

Pepeo od duvana rastvoren u vodi može poslužiti kao efikasan sprej protiv letećih štetočina. Prskanje listova ovim rastvorom će uginuti belu vaš i perut. Listove je preporučljivo prati barem jednom mesečno ovom vodom radi prevencije.

Kako pravilno koristiti pepeo:

  • Rastvorite pepeo u vodi
  • Promešajte dok se potpuno ne rastvori
  • Prenesite u prskalicu i nanositi na listove
  • Možete ga dodati i direktno u zemlju

Kora banane kao prirodna ishrana

Listove biljaka poput fikusa ili orhideja možete prebrisati unutrašnjom stranom kore banane. Ovo je izuzetno hranljivo za biljke. Koru banane možete iseći na sitne komade i ugurati u zemlju u saksiji gde će se vremenom raspadati i oslobađati hranljive materije.

Da li treba vaditi koru banane iz zemlje?

Kora banane ne treba da se vadi iz zemlje jer treba da se potpuno raspadne i istrune, što predstavlja prirodnu ishranu za biljke. Ne postoji opasnost od gljivica i bakterija ako biljku pravilno negujete.

Zamija i problemi sa žutim listovima

Ako zapažate da zamiji žute listovi, najčešći uzrok je prekomerno zalivanje. Biljka možda pati od truleži korena zbog viška vode. Rešenje je presađivanje u novu saksiju sa drenažnim slojem na dnu (kamenčići ili šljunak). Nakon presađivanja, zalivajte jednom mesečno zimi, a tokom proleća i leta na 15 dana.

Negovanje anturijuma

Anturijum ne treba odmah presađivati ako dobro izgleda u svojoj saksiji. Plastičnu saksiju možete jednostavno ubaciti u dekorativnu posudu. Izlaganje napolje nije preporučljivo pre polovine aprila zbog mogućih hladnoća.

Zaštita biljaka od mačaka

Mačke često oštećuju biljke, posebno mlade čuvarkuće. Efektno rešenje je posaditi biljku coleus canina koja ima neprijatan miris za mačke. Druge metode uključuju posipanje ljute paprike ili postavljanje kore limuna i narandže oko biljaka.

Pravilno zalivanje spatifiluma

Spatifilum ne voli prekomerno zalivanje. Zemlja treba da bude skoro potpuno suva pre ponovnog zalivanja. Optimalno je zalivati ga maksimalno 2 puta mesečno. Biljka voli malo prostora u saksiji i ne treba je često presađivati.

Saveti za cvetanje spatifiluma:

  • Koristite flosal za prskanje listova
  • Dodajte malo piva u vodu za prskanje
  • Osigurajte dovoljno svetlosti bez direktnog sunca
  • Izbegavajte česte promene lokacije

Jod kao stimulator rasta za muškatle

Muškatle odlično reaguju na zalivanje vodom sa jodom. Na 1 litru vode dodajte 1 kap joda i zalivajte jednom u 15 dana. Ova metoda podstiče bujan rast i obilno cvetanje.

Presađivanje i negovanje krasule (drveta novca)

Krasula kao sukulent zahteva propusnu zemlju za sukulente. Pri presađivanju koristite drenažni sloj i izbegavajte prekomerno zalivanje. Biljka može biti izložena suncu, ali treba je postepeno navikavati na direktnu svetlost.

Zaključak

Prirodne metode za negu biljaka su ne samo efikasne već i ekonomski isplative. Kombinovanjem koprive, pepela, kore banane i drugih prirodnih preparata možete postići izuzetne rezultate u gajenju biljaka bez upotrebe agresivne hemije. Ključ uspeha leži u pravilnom zalivanju, dovoljnoj količini svetlosti i pravovremenoj zaštiti od štetočina.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.